poniedziałek, 31 lipca 2017

Z PSEM PRZEZ ŻYCIE - "Upał, upał, upał czyli, jak nie zabić swojego psa"



            W ostatnich dniach nad Polskę nadciągnęła fala upałów - dla jednych ludzi upragniona, dla innych "przeklęta". Istnieją ludzie dla, których 20oC to już skwar i są też tacy, którzy przy 35oC zakładają lekki sweterek. Tak czy inaczej Homo sapiens jest całkiem dobrze przystosowany do dość wysokich temperatur (choć naukowcy twierdzą, że i tak lepiej nasze organizmy znoszą bardzo niskie temperatury, niż bardzo wysokie) - najważniejsze są oczywiście gruczoły potowe rozmieszczone na prawie całym ciele - nic tak dobrze nie reguluje temperatury ciała, jak pocenie się. Poza tym w naszej skórze znajdują się dwa rodzaje komórek reagujących na temperaturę – tak samo mamy wykształcone receptory odbierające ciepło jak i zimno. A jak to wygląda u naszych psów??
            Według niektórych autorów psy w ogóle nie posiadają receptorów ciepła (z wyjątkiem tych znajdujących się wokół pyszczka szczeniaka) natomiast dobrze wykształcone mają te odpowiedzialne za czucie zimna. Inni znów twierdzą, że psy posiadają oba te typy receptorów ale tych reagujących na ciepło jest mniej i są głębiej zlokalizowane (ciepło – 0,3 mm, zimno – 0,18 mm).  Nie oznacza to, że psy nie odczuwają ciepła tylko to odczuwanie jest nieco inne niż u nas. Poszukują one miejsc ciepłych aby zminimalizować uczucie zimna.
            Pies nie reaguje na ciepło tak jak my cofając się, dopiero gorąco musi uszkodzić skórę i wtedy reaguje na ból zarejestrowany przez receptory bólu. Dlatego pies będzie szedł rozgrzanym asfaltem aż do chwili, gdy jego łapy będą dotkliwie poparzone - niestety wielu opiekunów nie zwraca na to uwagi twierdząc, że skoro idzie tzn. że nic się nie dzieje. Niestety to my ludzie musimy czuwać nad bezpieczeństwem naszych czworonogów - zrób test podłoża (chodnika czy asfaltu) przyłóż do niego gołą rękę na 5 sekund jeżeli poczujesz, że jest gorący i nie możesz dłużej wytrzymać to oznacza, że Twój pies poparzy na nim łapy. Często też nie zwracamy uwagi na psa długo leżącego w słońcu, wielu opiekunów twierdzi, że pies wie co robi. Niestety nie zawsze - niektórzy weterynarze twierdzą, że w czasie takiej "drzemki" w upał w nasłonecznionym miejscu nas pies może nawet kilkakrotnie tracić przytomność - i może to doprowadzić do udaru cieplnego lub nawet śmierci. Musimy myśleć za nasze psy.
Psy o wiele łatwiej radzą sobie z zimnem niż gorącem.
Dlatego tak niebezpieczne jest przegrzanie psa w upalny dzień. Często twierdzi się, że gęste futro powoduje u psa przegrzanie. Nie jest tak do końca, futro izoluje psa przed wysoką temperaturą, jednak gdy jest bardzo gorąco ciepło kumuluje się w organizmie i wówczas futro staje się barierą przed chłodzeniem. Pies chłodzi się tylko przez dyszenie i pocenie się poduszkami łap i to nie wszystkie rasy. Obecnie bardzo popularne jest strzyżenie lub wręcz golenie psów na lato i to różnych ras nawet syberian husky. Nie jest to dobre rozwiązanie dla zdrowia naszego psa. Psów, które mają gęstą, dwuwarstwową sierść w ogóle nie należy strzyc. W przypadku innych można ją tylko nieco skrócić góra do 7 mm. Poniżej zdjęcie psa zrobione kamerą termowizyjną - kolor żółty to obszar ogolony, widać ile wyższą temperaturę ma ta część ciała niż ta nie ogolona.

Ostatnia kwestia to spacery - nawet jeżeli my ludzie odczuwamy przyjemność ze spacerowania przy temperaturze powyżej 350C w cieniu - nie oznacza to, że nasz pies również. Często popełniamy błąd zbytniego antropocentryzmu - na wszystko patrzymy z naszej ludzkiej perspektywy. W trakcie upałów ograniczmy psu wysiłek fizyczny szczególnie na otwartej przestrzeni i w godzinach przedpołudniowych. Długi spacer (jeżeli pies będzie miał na niego ochotę) musi odbyć wczesnym rankiem lub późno w nocy. Poranny jest o tyle lepszy, że po nocy wszystko jest nieco wychłodzone. Nie zapomnijmy o wodzie i to nie tylko na spacerach. Jeżeli nasz pies przebywa w ogrodzie musimy zapewnić mu zacienione miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej wody. Często polecaną aktywnością na upały jest tropienie - pamiętajmy jednak, że pies pobierając porcję zapachu nie może dyszeć - jeżeli nie dyszy nie chłodzi się. Na czas upałów odpuśćmy naszym psom jakiekolwiek szkolenia, treningi i inne aktywności - zwykły powolny spacer w cieniu wystarczy.
            Jednym słowem upały są niebezpieczne bardziej dla naszych zwierząt niż dla nas samych. Jeżeli Ty sam marzysz już o ochłodzeniu, nie możesz się na niczym skupić - pomyśl co musi przeżywać Twój pies.

Pamiętajmy też o innych zwierzętach: dzikich, bezdomnych, ale też tych należących do nieodpowiedzialnych opiekunów - pozostawionych na łańcuchach lub zamkniętych w samochodach. 

7 komentarzy:

  1. Przydatny wpis, właściciele psów często nie zdają sobie sporawy z tego, że zwierzęta mogą źle znosić upały. Od siebie mogę jeszcze jedynie dodać, że warto zwrócić również uwagę na dietę psa. Podczas upałów powinniśmy wykluczyć karmę z dużym dodatkiem soli. U mojego Azorka świetnie sprawdza się suszona wołowina dla psa, która wolna jest od wszelkich chemicznych polepszaczy smaku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję 😀. Tak dieta jest ważna w każdym aspekcie.

      Usuń
  2. Moje owczarki niemieckie najczęściej po prostu przesypiają te największe upały w cieniu. Latem zawsze wystawiam na taras dwa legowiska dla dużych psów, w których zwierzaki mogą swobodnie się wyciągnąć. Oczywiście pamiętam również o tym, by nieopodal kojca zawsze znajdowały się miski z chłodną wodą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W upalne dni zapewnienie psom cienia i chłodnej wody jest najważniejsze :-).

      Usuń
  3. To prawda, upały dokuczają nie tylko nam, ale również naszym czworonogom. Dobrze, że są sposoby dzięki którym możemy sobie chociaż trochę z nimi radzić. Ja zamierzam w dobry wentylator zainwestować. Tutaj https://interblue.pl/wentylatory-biurkowe-i-podlogowe,c,161/ jak widzę, mają dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak, upały są bardzo niebezpieczne dla psów. Mój niestety bardzo źle je znosi, a tegoroczne lato jest mega gorące. Znalazłam w sieci ciekawy poradnik, jak schłodzić psa latem https://www.pies.pl/2019/07/03/jak-schlodzic-psa-w-upaly. U nas doskonale spisuje się chłodząca mata dla psa.

    OdpowiedzUsuń
  5. 20 year-old Systems Administrator II Randall Foote, hailing from Lacombe enjoys watching movies like Vehicle 19 and Handball. Took a trip to Phoenix Islands Protected Area and drives a Alfa Romeo Tipo 256 Cabriolet Sportivo. swietny post do poczytania

    OdpowiedzUsuń